17 lutego 2010

Korki na żywo w Targeo.pl

targeo_400

 

 

 

W portalu mapowym Targeo udostępniono wczoraj (16 lutego) nową usługę Traffic Live. Umożliwia ona lokalizowanie korków w całej Polsce już w kilka minut po ich powstaniu. Jest to pierwsza tego typu usługa w Polsce i jedna z pierwszych w Europie. Jeszcze w sierpniu ubiegłego roku w Targeo udostępniono wersję beta serwisu Traffic. Prezentował on jednak wyłącznie dane historyczne. Nowy serwis Traffic Live pokazuje także sytuację drogową „na żywo”. Informacje o aktualnym natężeniu ruchu zbierane są na podstawie pomiarów z kilkudziesięciu tysięcy pojazdów wyposażonych w GPS i system AutoMapa Traffic.

Dane są na bieżąco przetwarzane i szybko uwzględniane w aktualnej sytuacji drogowej pokazywanej w Targeo.pl. Dzięki temu interaktywna mapa prędkości przejazdu uwzględnia teraz także korki spowodowane na przykład przez aktualne warunki atmosferyczne lub wypadki.

Użytkownicy Targeo.pl mogą przeglądać na mapie historię pomiarów z dwóch ostatnich dni, sytuację bieżącą (zakładka „teraz”) oraz prognozę na jutro. Sytuacja bieżąca i dwudniowa historia uwzględniają aktualne pomiary prędkości, natomiast prognoza tworzona jest na podstawie danych historycznych z dłuższego okresu.

Jak mówi Rafał Mikołajczyk, prezes zarządu Indigo Sp. z o.o. (operatora serwisu Targeo.pl), testy usługi Traffic Live potwierdziły, że w Warszawie system prawidłowo wykrywa większość nietypowych utrudnień trwających dłużej niż 15 minut.